A biztonságos produkciók kulcsa a felkészült szakemberek kezében van

A kulturális rendezvények világában a rendezvénytechnikai szolgáltatásoknál alapvető fontosságú a vonatkozó biztonsági előírások betartása és dokumentálása. Mindez kiemelt hangsúlyt kapott a közelmúltban a Nemzeti Színház előadásán történt sajnálatos baleset kapcsán.

A színházi és a rendezvényhelyszínek biztonságtechnikai előírásai nem véletlenül jogszabályban meghatározott alapelvek. Ez az ágazat bizonyos szempontból egy rendkívül veszélyes üzem, a teljes lebonyolítás ideje alatt fokozott figyelmet igényel mind a technikusok, műszaki szakemberek, mind az előadóművészek részéről.

Visual Europe Group vezérigazgatójával, Botond Szabolccsal beszélgettünk a rendezvényipar ezen sajátos kérdéseiről:

Milyen előírásokat kell szem előtt tartani ahhoz, hogy egy-egy produkciót biztonságosan lebonyolítsanak?

Mind a műszaki, mind a művészeti munkaterületre vonatkozóan konkrét szabályok vannak, amelyeket jogszabályok foglalnak keretbe. Ezeket ismerni és alkalmaznia kell azoknak a szakembereknek, akik a teljes folyamatot irányítják és végzik a tervezéstől, a színpadépítésen át egészen a bontási munkálatokig. A munkavédelemről szóló törvény elvei mentén a Színházművészeti Biztonsági Szabályzatról szóló rendelettel összhangban számos szabályozó és igazoló dokumentumot, technológiai tervet kell alkalmazni, amelyhez hozzátartozik minden részfolyamat pontos dokumentálása. Ez óriási felelősséget jelent egy kivitelező cég számára.

Azok a technikus és műszaki szakemberek, akik a színpadtechnikai munkákat végzik, hogyan tudják elsajátítani ezeket az ismereteket?

Ez minden esetben a megbízott vállalkozás felelőssége. A megfelelő szakmai végzettség nélkülözhetetlen ebben az ágazatban, mivel a szükséges rutin mellett vannak olyan szakmai alapkövetelmények, amelyeket minden kollégának ismernie kell. A cégcsoportunk kiemelt hangsúlyt helyez a szakmai képzés támogatására, ezen a területen elsőként veszünk részt a duális képzésben és támogatjuk a kollégáinkat egy egyedülálló és hiánypótló szakma megszerzésében. 

Konkrétan milyen képzéseket biztosítanak a munkatársaknak?

A magas színvonalú és biztonságos rendezvénytechnikai/színpadi szolgáltatásokat támogatja a színház- és rendezvénytechnikus szakma speciális szakmairányainak elsajátítása. A fény,- a hang- és a vizuáltechnikai ismeretek és a professzionális gyakorlat teszi versenyképessé ezt az ágazatot, azonban gyakori jelenség, hogy bár számos kiváló szakember dolgozik egy-egy területen, nem rendelkeznek kifejezetten erre a tevékenységre vonatkozó szakmai végzettséggel. Ezért számukra rendkívül előnyös, hogy a meglévő tapasztalataikat felhasználva, munkavégzés közben szerezhetnek egy államilag elismert szakmát, ráadásul az oktatás idejére külön munkabért is kapnak. 

A különböző eszközök, berendezések kezelése és karbantartása okán pedig az elektronikai műszerész szakma ismereteit tudjuk kiválóan hasznosítani.

Hogyan kapcsolódik a szakma oktatása az említett biztonsági előírások betartásához?

A Színház- és rendezvénytechnikus képzés kiemelt része az ún. dokumentációkezelés modul, amely pont arról szól, hogy milyen szabályzatok, felülvizsgálati jegyzőkönyvek, építési és bontási tervek mentén kell a különböző technikai munkafolyamatokat elvégezni. Pl. a díszletmozgatási tervek, a menekülési útvonalak, technikai szcenáriumok a tervezési, a kivitelezési és az elfogadási szakaszban is pontos dokumentálást és menetrendet követelnek. A színpadon a biztonságtechnikai megoldásoknak kiemelt szerepük van, legyen szó egy nagyszabású koncertről vagy egy színházi előadásról, hiszen ez az egyetlen olyan terület, ahol függő teher alatt nem kell védősisakot viselnie a művészeknek. Különösen az emberi sérülések kockázata miatt súlyos esetben büntetőjogi felelősséggel is számolni kell. A kreatív megvalósítás mellett erről sem szabad megfeledkezni.

Maga a szakmai oktatás több, mint a jogszabálynak megfelelő dokumentálás elsajátítása?

Természetesen. Ahogy az imént mondtam, ez egy államilag elismert szakma egyik tanulási területe. Az oktatás során a kollégák rendszerezik és átismétlik az alapvető fény- és hangtani ismereteiket, illetve a választott szakmairánynak megfelelően széles körű színpadi hang-, világítás- és vizuáltechnikai ismereteket szereznek. Egy-egy konkrét színpadi technológia esetében persze előfordul, hogy a gyakorlat akár már előrébb jár és naprakészebb, de éppen az ismeretek széles merítése és átfogó jellege miatt olyan területeket is megismer a képzésben részt vevő kolléga (így pl. a kötelező dokumentálás menetét), amellyel a gyakorlatban még nem foglalkozott. 

Hogyan lehet összeegyeztetni a munkát és a tanulást? Miért éri ez meg egyáltalán?

Duális képzőhelyként veszünk részt a képzésben, ugyanakkor ez minden esetben egy szakképző intézmény által felügyelt folyamat, hiszen államilag elismert, egyébként iskolában oktatott szakmáról beszélünk. Azonban a felnőtt dolgozók számára ez sokkal rugalmasabb kereteket enged, tervezés és együttműködés kérdése, hogy mennyire. Természetesen a munkahelyi szakmatanulás és -oktatás is felelősségteljes dolog, mindkét fél részéről elkötelezettséget és áldozatot igényel. Ugyanakkor egyedülálló lehetőség, hiszen az oktatás a munkatársak napi munkavégzéséhez illeszkedik, a gyakorlattal szervesen összekapcsolódik az elmélet (ismeretek rendszerezése, összefoglalása vagy előkészítése). Arra is van lehetőség, hogy a munkatársak egyénileg konzultáljanak az oktatóval, segítséget kérjenek a haladásban. Erre szükség is van, mert nem titok, hogy a tanulás és a munkavégzés kölcsönösen nem mehet egymás rovására. 

Úgy gondolom, hogy annak a cégnek, aki komolyan veszi a munkatársai folyamatos képzésének, az ismeretek megújulásának szükségességét, mindenképpen megéri belevágni. Miután korábban a dolgozók képzése nem kis költséget jelentett, megfontolandó az is, hogy ebben a konstrukcióban mind a képzésben résztvevő, mind a képző vállalkozás számára jár állami támogatás adómentes munkabér, illetve jelentős munkáltatói adókedvezmény formájában.   

Leszögezhetjük tehát, hogy a munkavállalók képzése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy megfelelő színvonalon és biztonsággal nyújthassák a rendezvénytechnikai szolgáltatásaikat. Ajánlaná ezt a képzési konstrukciót más, a szektorban dolgozó cégnek is?

Mindenképpen, azonban fontos, hogy legyen olyan belső vagy külső szakértő, aki jártas ebben és segítséget nyújt a teljes folyamatban. A cégcsoportunk az Urban Lights Zrt. képzési szakértőivel közösen dolgozta ki a képzési struktúrát, és a jogszabályi előírások betartásához szükséges feltételeket, illetve a szakértők koordinálják ezek megvalósítását is. Emellett saját oktatót alkalmazunk, aki végigkíséri a kollégákat az elméleti alapoktól a gyakorlati ismereteken át a teljes folyamaton, fókuszáltan a szakmai záróvizsgára való felkészülésig. 

Scroll to Top