Néhány kérdés a legfontosabbak közül

Milyen feltételeket kell teljesítenie egy cégnek, ha belevágna a duális képzésbe? Van-e újdonság, változás a szabályozásban?

Ha egy vállalkozás úgy dönt, hogy a saját dolgozói szakmai oktatását maga végzi, az oktatandó szakmára vonatkozóan maga is (felnőtt)képzővé válik: a foglalkoztatónak ugyanis szerepelnie a duális képzőhelyek nyilvántartásában. Ez fontos újdonság, hiszen 2023. szeptember 1-je előtt állami támogatással még úgy is lehetett képezni cégen belül, hogy az adott vállalkozás nem vált hivatalosan duális képzőhellyé.

Ahhoz, hogy egy vállalkozás duális képzőhelynek minősüljön, teljesítenie kell a jogszabályban előírt személyi és tárgyi feltételeket. Az ezeknek való megfelelés vizsgálatát a területileg illetékes gazdasági kamara végzi, térítésmentes nyilvántartásba vételi eljárást keretében. Ezzel az engedéllyel később a vállalkozás akár tanulókat is fogadhat az adott szakmában.

Hogyan tudja egy cég eldönteni, milyen szakmában érdemes képeznie?

A jogszabályi rendelkezések egyértelműen meghatározzák, hogy egy vállalkozás csak abban a szakmában képezhet duális képzőhelyként, amelynek ágazatához kapcsolódó tevékenységet végez, és amelyhez szükséges eszközzel és felszereléssel rendelkezik. Emellett a választott szakmára vonatkozóan megfelelő végzettségű oktatóval is kell rendelkeznie.

Milyen jogi keretek között valósítható meg a saját dolgozó képzése?

A saját dolgozó képzése a munkahelyen zajlik, ahol a képzésben résztvevő továbbra is munkavállalóként dolgozik. Az állami támogatás feltétele, hogy munkáltató és munkavállaló második munkaviszonyt létesítsen egymással, külön szakképzési munkaszerződés megkötésével.

Milyen állami támogatás vehető igénybe a saját dolgozó képzéséhez?

A duális képzés ezen fajtája is államilag finanszírozott: a szociális hozzájárulási adóból havonta érvényesíthető kedvezmény a duális képzőhelyen teljesített képzési napokra, minden egyes képzésben részt vevő dolgozó után. Sikeres szakmai vizsga esetén további adókedvezmény, vagyis vizsgabónusz jár.

Kivel kell együttműködnie a saját dolgozóját képző vállalkozásnak?

Az adott szakma oktatásában szerepet kap a szakképző intézmény, azaz az iskola is, ezért a szakmatanuláshoz a két szervezet együttműködése szükséges. Ugyanakkor a vállalkozás alapvetően önállóan oktat és dokumentál, ez pedig felelősségteljes feladat. Javasolt a vállalkozáson belül vagy kívül egy, a szakképzésben, szakmatanításban, oktatásszervezésben, illetve speciálisan a szakképzés területén munkajogi, munkaügyi és elszámolási kérdésekben jártas szakértő támogatását igénybe venni.

Scroll to Top